Wielkie gotowanie z Multi Frigo

3000 renesansowych porcji od Multi Frigo

Recepturę przekazał prof. Jarosław Dumanowski, składniki i 1000 litrowy gar do gotowania Mirosława Gałan, prezes firmy Multi Frigo, Partner Europejskiego Festiwalu Smaku. 3000 porcji renesansowych flaków ugotują młodzi szefowie kuchni pod kierunkiem Andrzeja Rudzińskiego i prof. Jarosława Dumanowskiego.

Nasz festiwal obchodzi 15 urodziny, a firma Multi Frigo wciąż winduje poziom w górę. Od 1990 roku firma oferuje swoim Klientom pełną obsługę w zakresie profesjonalnego doradztwa, projektowania, kompletacji, montażu, serwisu i wyposażenia do: hoteli, restauracji, kawiarni, cukierni, cateringu, sklepów, pubów, barów, stołówek oraz SPA. Od początku swego istnienia Zarząd Spółki postawił na współpracę wyłącznie z najlepszymi i najwiarygodniejszymi partnerami z całego świata. – Bardzo szybko rozwijamy i systematycznie poszerzamy naszą ofertę handlową. Szczególny nacisk kładziemy na innowacyjność i nowoczesne technologie. Profesjonalizm i stale rosnąca wiarygodność doprowadziły nas do znacznego poszerzenia kontaktów i współpracy z Partnerami zarówno z Polski jak i z całego świata – mówi Mirosława Gałan, Prezes Multi Frigo. Zresztą Szefowa firmy ma w swoim dorobku wyjątkowe europejskie medale z innowacyjność.

Od pierwszej edycji gotujemy na sprzęcie od Multi Frigo, zaś Mirosława Gałan jest fundatorem nagród w festiwalowych konkursach. Podczas 15 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku będą odbywały się spotkania, prezentacje i pokazy gotowania w dwóch namiotach ekspozycyjnych Multi-Frigo, gdzie spotkacie znakomitych europejskich producentów gastro, poznacie najnowsze techniki gotowania i trendy, zasmakujecie w nowoczesnej kuchni. I spróbujecie, jak smakują flaki, które jadali: Mikołaj z Lublina, Mikołaj Rej i Jan Kochanowski.

Flaki tak działaj

Wypierz je czyście w kilku wodach ciepłych, a chceszli, żeby nie śmierdziały, osól je dobrze, a warz w soli, jak uwrają, zlej tę juchę, a weź polewkę z wołowego mięsa, zsiekaj to, któreś warzył z wołową polewką, k temu nasiekaniu, nie maszli pietruszki, tedy onego napisanego prochu, pierwej pieprzu daj, imbiru, muszkatowego kwiatu, szafranu, tak okorzeń, aż na misę dasz.

Komentarz Jarosława Dumanowskiego

Wszyscy znamy flaki i mimo skomplikowanego, archaicznego języka z XVI w., jesteśmy w stanie odszyfrować zawiłości tej receptury. Flaki należało przede wszystkim dobrze, starannie oczyścić – dziś o tym zapominamy, bo tak jak w innych przypadkach kupujemy tak naprawdę półprodukt, gotowy jeśli nie do spożycia, to przynajmniej do szybkiego użycia. W późniejszych, bardziej szczegółowych recepturach podkreśla się, że oczyszczanie, moczenie i płukanie flaków może trwać nawet kilka dni. Po ugotowaniu w osolonej wodzie flaki gotowano jeszcze w „wołowej polewce” (wywarze, rosole). Według autora należało do flaków dodać zielonej pietruszki i je „okorzenić”, czyli przyprawić imbirem, kwiatem muszkatołowym, szafranem. Połączenie imbiru i szafranu może nam się dziś wydać zbyt odważne, ale właśnie takie flaki imbirowe z lekką nutką kwiatu muszkatołowego (ewentualnie) gałki mogą być daniem daniem oryginalnym i wyrazistym.

Taka pamiątka

Mirosława Gałan, Prezes Multi Frigo przekazała na licytację pamiątkową deskę do krojenia z wpisem Macieja Kuronia.

Zmarły w 2008 roku Maciej Kuroń był jednym z najpopularniejszych polskich kucharzy i wielką gwiazdą telewizyjną. Kiedy zmarł dla jego utalentowanych dzieci zatrzymał się czas.

Częstym gościem naszego festiwalu jest Jasiek Kuroń, syn Macieja. Jesteśmy przekonani, że pamiątkowa deska trafi w dobre ręce, a dochód z licytacji zostanie przekazany na szczytny cel.