Andrzej Jobczyk

w Centrum Kultury w Lublinie

W tym roku, obok fotografii na festiwalu pojawia się kino. A w nim fantastyczne hybrydy maszyn i świata przyrody w 7 minutowej animacji. Głośny film „Airborne” w reżyserii Andrzeja Jobczyka
wyprodukowany przez warszawskie studio Letko – zobaczymy w sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie. Będą także inne filmy, a spotkanie z reżyserem poprowadzi poeta Rafał Rutkowski.

„Airborne”

Surrealistyczna animacja łącząca świat maszyn latających z królestwem flory i fauny. Pochłonięty walką pilot myśliwca traci swój cel i zalicza wielki upadek. Samolot wbija się w koronę drzewa. Tragedia, która zdaje się końcem, otwiera nowy etap historii. W miejscu katastrofy budzi się nowe życie, którego przeznaczeniem będzie rozwikłanie zagadki swego pochodzenia. Opowieść o pasji, jej korzeniach i o tym, co musimy stracić, by narodzić się na nowo.
(Za janmachulski.pl)

Film powstał z inspiracji wspomnieniami z dzieciństwa. Wychowywałem się wśród przyrody, a jako dziecko kochałem samoloty i wszystko to, co związane z lotnictwem. Połączenie tych dwóch symbolik i ich przenikanie dało początek opowieści o przemijaniu i odrodzeniu – powiedział w jednym z wywiadów Andrzej Jobczyk.

Andrzej Jobczyk

Urodzony w 1985 roku w Siedlcach. Absolwent animacji łódzkiej Szkoły Filmowej. Zajmuje się filmem animowanym, grafiką oraz fotografią. W swoich pracach inspiruje się często naukami ścisłymi i biologią.  Laureat konkursu Viva!Photo Awards. Prezentował swoje prace video min: w Phillips Collection w Waszyngtonie oraz w ramach trasy Męskie Granie 2011. Jego film animowany “Airborne” zdobył główną nagrodę na festiwalu ShortShorts w Tokio i otrzymał kwalifikację do Nagrody Akademii Oscars 2023.