Jarosław Stawiarski

Szanowni Państwo,

Województwo Lubelskie znane jest z wielu naturalnych i zdrowych produktów rolnych, sadowniczych, zielarskich czy pszczelarskich. Jest też krajowym liderem pod względem liczby produktów i potraw – możemy pochwalić się ponad 250 produktami i potrawami wpisanymi na Listę Produktów Tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z promocyjnym hasłem „Lubelskie. Smakuj życie!” nasz region dba o zachowanie i popularyzowanie kulinarnych tradycji, których różnorodność i bogactwo wynika z wielokulturowej przeszłości tych ziem. Warto zaznaczyć, że nasze województwo utworzone zostało w złotej epoce jagiellońskiej, cenionej za tolerancję wobec przedstawicieli wielu nacji, kultur i religii zamieszkujących Rzeczpospolitą. Już w przyszłym roku będziemy obchodzić wielki jubileusz 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Europejski Festiwal Smaku, od kilkunastu lat organizowany w Lublinie na zakończenie letniego sezonu urlopowego, doskonale wpisuje się w działania promujące kulturę i kuchnię zarówno naszego regionu, kraju, jak i wielu naszych sąsiadów. To dobrze, że co roku możemy spotkać się przy degustacji oryginalnych potraw i produktów, a przy tym lepiej się poznać. Cieszę się, że kulinarnym kiermaszom towarzyszą także konkursy, pokazy, koncerty, recitale, spotkania autorskie i wernisaże wystaw. Festiwal, z udziałem wybitnych gości z kraju i z zagranicy, jest znaczącym wydarzeniem, promującym kulturę i kuchnię Polski oraz Środkowowschodniej Europy.

Tegoroczny festiwal, odbywający się w roku poprzedzającym jubileusz 550-lecia Województwa Lubelskiego, ma też w programie szczególny akcent, nawiązujący do naszej wielkiej historii. Polscy i europejscy artyści wykonają utwory z 1540 roku, z tabulatury Jana z Lublina, kanonika regularnego z klasztoru w Kraśniku.

Szanowni Państwo, z przyjemnością przyjąłem patronat nad 15. Europejskim Festiwalem Smaku i zaproszenie dla Województwa Lubelskiego jako oficjalnego partnera tego wydarzenia. Spotkajmy się w Lublinie w dniach od 4 do 10 września. Serdecznie zapraszam.

Jarosław Stawiarski
Marszałek Województwa Lubelskiego