Gwiazda festiwalu
Jeden z najwybitniejszych pianistów na świecie, nazywany przez krytyków „Chopinem jazzu” zagra w sobotę 10 września 2022 w Trybunale Koronnym. Na kontrabasie będzie mu towarzyszył Mariusz Bogdanowicz.
Jego życiorys artystyczny to cała historia polskiego jazzu. Jego muzyka, pełna poezji i romantyzmu to kawał historii światowego jazzu. Kiedy w Wiedniu (1966-67) został uhonorowany nagrodą z otrzymaną z rąk Duke’a Ellingtona świat już wiedział, że wybitny pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer wciąż będzie zaskakiwał publiczność niesłychaną energią muzyczną, niespotykaną wrażliwością i skromnością.
Nahorny o Aniołach Stróżach
Jest pan człowiekim szczęśliwym i spełnionym?
Tak.
Plany artystyczne?
Ostatnio wydałem kolejną płytę. Bardzo prywatną. Siedzi facet przy fortepianiku. Po cichutku gra swoje utwory. Powolutku, bez szaleństw, bez popisów, bez fajerwerków i podskoków. I dobrze.
Ludzie przychodzą na koncerty. I dobrze. To jest cudowne.
Kiedy staliśmy przy Kaplicy Aniołów Stróżów w Radzyniu Podlaskim opowiedział pan jeszcze jedną historię. Proszę przypomnieć?
Kiedyś przeczytałem relację siostry zakonnej, zajmującej się dziećmi, które urodziły się niepełnosprawne intelektualnie lub fizycznie i dorosłymi, którzy są jak dzieci. Kiedyś zobaczyła niemal sześćdziesięcioletniego podopiecznego, który nigdy nie znał rodziców, jak w kaplicy modlił się: „Do Ciebie, Boże, rączki podnoszę, o zdrowie mamy i taty proszę, i proszę także, niech mnie od złego na każdym kroku aniołki strzegą”.
(Za Krainą Bugu)
Mariusz Bogdanowicz
Kontrabasista, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1991 roku prowadzi własne zespoły (płyty Back to the Bass i Confiteor Song). Komponuje piosenki, muzykę teatralną i filmową. Od 2006 wykłada na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Od 2019 jest kierownikiem Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej. Prowadzi kasę kontrabasu, gitary basowej, zespoły instrumentalne.