Sztuka plakatu

Wystawa Mirosława Zdrodowskiego w Arche Hotel Lublin

Po zeszłorocznym sukcesie wystawy Mirosława Zdrodowskiego w Arche Hotel Lublin zdecydowaliśmy się pokazać kolejną wystawę wybitnego przedstawiciela Polskiej Szkoły Plakatu.

Niech prace zastąpią słowa, a my dodajmy, że po wernisażu zapraszamy na premierowy pokaz wzruszającego filmu „E-MERYT Mirosław Zdrodowski” (reżyseria i kierownictwo produkcji: Adrianna Kozak, realizacja i postprodukcja obrazu: Kamil Grzelecki, opieka artystyczna: dr Tomasz Michałowski).

Mirosław Zdrodowski

Grafik, projektant graficzny i twórca plakatów, malarz. Urodzony w 1956 r. w Lublinie. Mieszka i tworzy w Lublinie. Opracował graficznie ponad 200 książek, 60 plakatów i wiele druków akcydensowych. Opublikował autorskie wydania: pTAKi maluję (Warszawa 2000), tomik wierszy Trzy krzesła (Siedlce 2005), album Zdrodowski – stare i nowe prace domowe” (Siedlce 2008) oraz album autorski 12345 Zdrodowski (2020).
W dorobku edytorskim ma m.in. albumy: Kieślowski (1998), Kronika KADRU. O zespole filmowym Jerzego Kawalerowicza (2002), Stadnina Koni Janów Podlaski 1817–2017 (2017) i Zbiory Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach (2020). Jego autorskie książki dla dzieci Pierwsze loty za płoty i Sztuczki w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na najpiękniejszą książkę roku 2013 otrzymały nominację do nagrody głównej.
W 2015 r. reprezentował Polskę na Toyama International Art Camp w Japonii. W 2021 r. otrzymał specjalną nagrodę (Honorable Mention) na Światowym Biennale Plakatu w Seongnam (Korea Południowa). W 2022 r. zdobył I Nagrodę w konkursie na plakat XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, I Nagrodę w kategorii plakatu artystycznego na Posterists in the World 2022 w Cusco (Peru) oraz specjalną nagrodę (Honorable Mention) w Erywaniu (Armenia) w konkursie Theatrical Posters: International Festival. Uczestniczył także w 4th International Logo Exhibition w Budapeszcie, 15th Golden Bee Global Biennale of Graphic Design w Moskwie, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lublinie 2023, w I USIPB United States International Poster Biennial 2023 w USA. Brał udział w wielu wystawach plakatu, m.in. w: Warszawie, Lahti, Oranienburgu, Moskwie, Puerto de Vigo, Toyamie, Seongnam, Cusco, Erywaniu, Sofii, Lublinie, Budapeszcie, Limie…