RE:UNION SMAKÓW

Projekt Grzegorza Rogali

Polish Psalter

Mistyczne wykonanie Psalmów Jana Kochanowskiego usłyszymy w niedzielę 8 września 2024 w bazylice Dominikanów.

Do muzycznego opracowania „Psałterza Dawidów” Kochanowski zaprosił swojego przyjaciela Mikołaja Gomółkę. Polski Psałterz jako przełom w polskiej literaturze i przykład interdyscyplinarnej współpracy na najwyższym poziomie – stał się dla Artystów P.G.R. inspiracją i wyzwaniem zarazem.

Ile można zrobić dla muzyki i dzięki muzyce? Z tą myślą słucham słodkiego głosu Barbary Rogali. Z zainteresowaniem zanurzam się w odważne aranżacje Grzegorza Rogali […] Dzięki temu brzmi ona świeżo i współcześnie. Nie to jednak jest ważne. Mam poczucie, że cała ta płyta jest pretekstem, aby opowiedzieć jej słuchaczom o istocie życia i pisze Kinga A. Wojciechowska o niezwykłym projekcie. P.G.R. – czyli Projekt Grzegorza Rogali, to jazzowy projekt wyrażający ideę łączenia kultur i gatunków muzycznych. Koncepcja obejmuje dialog między muzyką polską, żydowską i klasyczną.

P.G.R. dwukrotnie otrzymał stypendium Berklee College of Music, jego muzyka była emitowana w UK Jazz Radio oraz gościła na wielu scenach muzycznych w USA, Polsce, Ukrainie, Niemczech, Szwecji, Francji, m.in.: Jazz w Ruinach, Głogowskie Międzynarodowe spotkania Jazzowe. Synagoga Pod Białym Bocianem, Muzeum Historii Żydów Polskich, Flugery Lvova, Sztokholmski Festiwal Jazzowy, Kościół St. Merry w Paryżu. W Lublinie wystąpią w składzie: Barbara Rogala sopran, Szymon Bońkowski saksofon, Piotr Andrzejewski fortepian, Kamil Miszewski perkusja, Jan Wierzbicki kontrabas, Grzegorz Rogala puzon i opracowania.