Międzynarodowy Festiwal Renesansu

Rozpocznie się 8 września 2023 roku podczas Europejskiego Festiwalu Smaku a najważniejsze wydarzenia zostaną zaprezentowane 6-7 października 2023 r.

„Patrząc w gwiazdy” to temat wiodący tej edycji festiwalu. A głównymi bohaterami będą: Mikołaj Kopernik, Cervantes, Shakespeare. Fundacja „Belriguardo” – okno na historię i sztukę, która jest głównym organizatorem wydarzenia, uczci piątą edycją festiwalu – w 550 Urodziny Mikołaja Kopernika. Shakespeare podobno czytał o „O obrotach sfer niebieskich” natomiast Cervantes prawdopodobnie znał to dzieło Kopernika i zmarł wtedy co Szekspir.

W dniu otwarcia festiwalu 8 września 2023 zobaczycie korowód renesansowych postaci, pokaz historycznej żonglerki flagami a także sceny renesansowe z udziałem Jana z Lublina.
Jan z Lublina stworzył znakomitą tabulaturę na instrumenty organowe. W dziele tym znajdziemy całą grupę tańców. Usłyszą Państwo a także zobaczą jak tańczono m.in Pawanę Rex.
Międzynarodowy Festiwal Renesansu otwarty w dniu Europejskiego Festiwalu Smaku to same najlepsze „smaczki” kultury dawnej.

W czasie gdy powstawała Tabulatura Jana z Lublina kultura muzyczna w Polsce przeżywała swój prawdziwy rozkwit. Na międzynarodowym dworze króla Zygmunta Augusta działał między innymi wybitny węgierski lutnista Valentin Greff Bakfark, a wkrótce mieli się na nim pojawić utalentowani kompozytorzy: Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita, Mikołaj Gomółka.

Gwiazdami tej edycji festiwalu na pewno będą: Zespół Szelindek z Węgier, Trupa Komedianty prezentująca komedię dell Arte z Krakowa, zespoły tańca i muzyki dawnej dawnej z Polski.

Współorganizatorem V Międzynarodowego Festiwalu Renesansu są: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach EUROPEJSKIEJ STOLICY MŁODZIEŻY.

Na dalszą odsłonę renesansu zapraszamy 6 i 7 października 2023. Warto śledzić wydarzenie festiwalu renesansu, ponieważ we wrześniu będą również warsztaty m.in taneczne, teatralne – z komedii dell Arte. Zapraszamy na stronę festiwalu.