Musée d’Orsay w Paryżu
Praca w Musée d’Orsay w Paryżu specjalizującym się w sztuce drugiej połowy XIX wieku dała mi wspaniałą okazję zapoznania się z początkami i pionierami fotografii takimi jak Nadar (Gaspard-Félix Tournachon), Louis Jacques Daguerre, Eugène Atget. Gustave Le Gray i Charles Nègre.
Madame Ferdinand
Zdjęcie zrobione w miasteczku Riom w Owernii ( Auvergne). Spacer z aparatem po bocznych uliczkach. I nagle w oknie starego domu na parterze widzę za oknem kota. Próbuję zrobić mu zdjęcie. Po jakimś czasie okno się otwiera i wygląda do mnie starsza uśmiechnięta kobieta. Zaprasza mnie do środka, upewniwszy się najpierw czy lubię koty. W jej kuchni, pełnej kotów i swojskiego bałaganu zaparzyła kawę i zaczęła mi opowiadać swoje życie. Miała 89 lat i była bardzo spragniona towarzystwa i rozmowy. Po półgodzinnych pogaduszkach spytałam, czy mogę jej zrobić zdjęcie z którymś z jej kotów. Zgodziła się chętnie i pokazała jak jej kot podaje łapkę. Obiecałam jej częste wizyty. Kiedy po miesiącu poszłam zapukać do jej drzwi, żeby jej dać oprawione w ramki zdjęcie (to właśnie zdjęcie) nikt nie otworzył drzwi. Później się dowiedziałam że Madame Ferdinand zmarła na serce tydzień po mojej wizycie.
Ewa Palczynska-Ehrard
Urodzona w Szczecinie. Po maturze w klasie francusko języcznej w II LO w Szczecinie przyjechała 6 grudnia 1981 do Paryża (w celu szlifowania języka), gdzie po tygodniu pobytu zastał ją stan wojenny w Polsce. Po pierwszych ciężkich kilku miesiącach dostała się na Sorbonę na filologię francuską. Kilka lat po ukończeniu studiów znalazła pracę w nowo (wtedy) otwartym Musée d’Orsay, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. Czajka i Praktica to były pierwsze aparaty którymi robiła zdjęcia w latach 70. Od 30 lat pracuje aparatami Canon, najpierw analogowym, później lustrzanką.