Corina Marti

w bazylice Dominikanów

Tabulatura Jana z Lublina przypomina Europę

Jest wielką gwiazdą naszego festiwalu. Koncertuje w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Wymiata konkurencję za drzwi – tak o jej mistrzowskiej grze na klawesynie i flecie piszą krytycy.

Szwajcarska flecistka i klawesynistka jest zakochana w Tabulaturze Jana z Lublina. – Jan był zakonnikiem w Kraśniku, ale zbyt dużo o nim nie wiemy. To, co uderzyło mnie w tym zbiorze, to jego rozmiary – to ogromna księga zawierająca kilkaset utworów. W różnych stylach, w różnych gatunkach, pochodzące z różnych ośrodków. Znajdziemy tam ponad 20 preambulum w różnych tonacjach, lecz także religijne i świeckie utwory pochodzące z tradycji niemieckiej, francuskiej, włoskiej i polskiej. Tabulatura Jana z Lublina jest złożona jak Europa. To wyjątkowy zbiór, bardzo go pokochałam – powiedziała w wywiadzie dla culture.pl – dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza ukazała się płyta „Johannes de Lublin Tablatury: Keyboard Music from Renaissance Poland”.

A zatem posłuchajcie Jana z Lublina. Posłuchajcie mistrzowskiej interpretacji Coriny. Szwajcarska artystka w bazylice Dominikanów zagra utwory z Tabulatury na kopii renesansowego klawesynu. Koncert w bazylice Dominikanów poprowadzi Teresa Księska-Falger.

Corina Marti

Występowała z wieloma zespołami i orkiestrami muzyki dawnej (w tym Hespèrion XXI, Coro della Radiotelevisione Svizzera Italiana i Helsinki Baroque Orchestra). Jest współdyrektorem artystycznym i członkiem-założycielem La Morra, wielokrotnie nagradzanego zespołu muzyki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu, który tworzy „nigdy nie przestaje przykuwać uwagi słuchacza” (Gramophone).

Jej ciągłe badania nad repertuarem oraz rekonstrukcją późnośredniowiecznych i wczesnorenesansowych instrumentów klawiszowych i fletów prostych w znacznym stopniu przyczyniły się do współczesnego odrodzenia tych instrumentów. Prowadzi zajęcia dla kolejnych pokoleń wykonawców muzyki dawnej w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii oraz na kursach mistrzowskich na całym świecie.