9 Europejski Festiwal Smaku 2017 odbędzie się od 4-10 września 2017. Włoska edycja „Italia” wpisuje się w oktawę 700 lecia Lublina. Nasz festiwal to Kultura: Film – fotografia – literatura – muzyka – teatr – sztuka | Pokazy kulinarne | Laboratoria smaku |Instalacje i Strefy jarmarku | Spotkania i debaty | Kolacje i eventy na mieście.

Szef Stefan Unterkircher, włoski wirtuoz kuchni. W jego kuchni gwiazdą jest produkt lokalny. Po mistrzowsku łączy przyjemność jedzenia ze zmysłowością na talerzu. Kulinarna Gwiazda tegorocznej edycji zachwyca skromnością i pokorą 

Europejski Festiwal Smaku to bardzo wysmakowane połączenie kilku twarzy, jakie kultura może mieć. I ten festiwal z roku na rok dowodzi tego coraz inteligentniej i w coraz lepszym smaku – Trzymając się opinii Pawła Potoroczyna wzmacniamy markę festiwalu, od 3 lat silnie rozpoznawalną w Polsce. W tym roku magnesem dla turystów jest hasło Italia, szacujemy że odwiedzi nas 100 tysięcy ludzi. Będziemy opowiadać im Lublin, 7 wieków jego historii. I smakować Lubelskie. Europejski Festiwal Smaku w Lublinie to dziś jeden z najważniejszych, wielokulturowych festiwali w Polsce. Pokazuje różnorodne oblicza kultury – od muzyki, poprzez obraz, słowo, a także stół i kulinaria. To skuteczne narzędzie promocji Miasta i Regionu. Jak pisze Monika Kucia: Najważniejsze w festiwalu jest SPOTKANIE, doświadczenie wspólnego bycia w Lublinie, poznawania się, tworzenia relacji, więzi, zaufania. Oraz przejście do pojęcia wymiany – energii, dóbr, inspiracji. Oto najważniejsze punkty programu 2017. 

A może rzucić wszystko i wyjechać do Lublina na 5 dni? Widzimy się od 4 do 10 września na 9 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku. Na zdjęciu Andrea Camastra, Gość Specjalny w 2016 roku

Wydarzenia specjalne, wpisane w obchody 700 lecia Lublina

Misterium Niewidzialna Madonna. Prezentacja gotyckiej Piety z nieistniejącego kościoła w Konopnicy, która prawdopodobnie znajdowała się w kościele św. Michała. We współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Lubelskim.

Unia smaków. Rekonstrukcja uczty, która odbyła się z okazji podpisania Unii Lubelskiej. Kronikarze, opisujący ten doniosły akt, nie napisali, jak wyglądał unijny stół. Rekonstrukcji wydarzenia podejmą się najlepsi szefowie kuchni pod okiem prof. Jarosława Dumanowskiego, wybitnego znawcy staropolskiej kuchni.

7 wieków smaku. W 7 najlepszych restauracjach Lublina turyści będą poznawać smak 7 wieków historii miasta. Od faramuszki, ulubionej zupy Mikołaja Reja, przez polędwicę w węgrzynie Bolesława Leśmiana po bułeczki z kardamonem Józefa Piłsudskiego i ciasteczka pieprzowe Józefa Czechowicza. Projektowi towarzyszy specjalne wydanie “Przewodnika po restauracjach Lublina edycja 2017” – dedykowane 700 leciu Lublina

Główny koncert festiwalu Arena Lublin
Największe gwiazdy włoskiej piosenki wystąpią wspólnie w Polsce! „Festa Italiana” to wielkie święto muzyki, kuchni i kultury włoskiej. Na Arenie Lublin wystąpią prawdziwe legendy: Al Bano & Romina Power (z orkiestrą symfoniczną), Drupi, Sabrina oraz Stefano Terrazzino (jako gospodarz oraz z zespołem tanecznym). Sobota, 9 września, Arena Lublin

Kto jeszcze wystąpi na festiwalu? O kolejnych gwiazdach, które zgrają na placu Po Farze poinformujemy na konferencji prasowej w Warszawie pod koniec czerwca.

Film – literatura – teatr – sztuka

Premiera filmu „Błogosławiona wina”. Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy z Watykanu obraz Matki Bożej Gregoriańskiej przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług Sapiehy, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce. We współpracy z klasztorem w Kodniu.

Salon literacki: Spotkania i wernisaże literackie. Współpraca kwartalnik Akcent.

Teatr: Mateusz Nowak: “Casanova, Od przodu i od tyłu”.  Jeden z najlepszych polskich monodramów. Brawurowy portret Juliana Ursyna Niemcewicza, który mieszkał w miejscowości Neple na Podlasiu. W spektaklu pojawi się słynny Casanova, który bywał na Podlasiu, w Puławach i w Lublinie. Spektakl w plenerze.

Fotografia: Włoski Lublin. W XVI wieku nad pięknem Lublina pracowali znakomici muratorzy, sztukatorzy i rzeźbiarze: Bartłomiej Berecci, Jakub Balin, Rudolf Negroni, Piotr Trawersi, Jan Cangerle, Jan Baptysta Falconi, mistrzowie z warsztatów Santiego Gucciego. Wystawę fotografii „Włoski Lublin” by Grzegorz Pawlak – zobaczymy na festiwalu w Hades Szeroka.

Fotografia: Warsztaty z firmą Leica. Jak co roku spotkamy się w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL na Starym Mieście w Lublinie, by rozmawiać o esencji fotografii, poznać legendarne aparaty z czerwoną kropką, fotografować. Zgłoszenia i rozmowa kwafilikacyjna: Grzegorz Pawlak, 694 006 796

Moda: Pokaz mody z udzialem gwiazd polskich seriali

Dysputa Dwóch Ambon. We współpracy z klasztorem Dominikanów. Prowadzenie o. Tomasz Dostatni.

Lublin smaków, Lubelskie. Smakuj życie

Konkurs Good Chef 2017: II edycja prestiżowego konkursu dla najlepszych szefów kuchni. Cel. Wprowadzenie dań związanych z historią Lublina do menu restauracji. Konkurs ma na celu także zainteresowanie ludzi regionem, w którym mieszkają lub przebywają na wakacjach w myśl rozumienia turystyki kulinarnej, jakie prezentuje Erik Wolf, prezes World Food Travel Association: „Turystyka kulinarna jest unikalna i niezapomniana, jest doświadczaniem, w którym obowiązuje zasada: To nie tylko posiłek, ale również wspomnienie”. (Monika Kucia)

Gwiazdy smakują Lubelskie: Aktorzy polskich seriali gotują regionalne potrawy lubelskie.

Z ziemi Włoskiej do Polski: Włoscy szefowie kuchni na Scenie Smaku.

Puławska na talerzu: cykl pokazów przyrządzania dań z mięsa świnki rasy puławskiej

Włoski Kodeń. Prezentacje i pokazy na Scenie Smaku.

Włoski Zamość. Prezentacje i pokazy na Scenie Smaku.

„Zielarka na warsztacie” – warsztaty dla kobiet z Edytą Szast (uczestniczką programu Masterchef).

Włoskie Miasteczko Smaku. We współpracy z Jackiem Szklarkiem. Patronat: Slow Food Polska. Plac Łokietka, deptak.

Jarmark Inspiracji, Deptak, Stare Miasto, 150 wystawców.

Laboratoria smaku. Energetyczne spotkania w Cafe Trybunalska.

Live Cooking. Dla dzieci, plac po Farze.

Kolacje i eventy na mieście. Trzeba być.

XXVI Ogólnopolski Turniej Nalewek

Spotykamy się tradycyjnie w restauracji Old Pub w Lublinie na Starym Mieście. W sobotę, 9 września 2017. Nalewki przyjmowane będą do godziny 12. W programie kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Etykieta zobowiązuje” i integracyjne spotkanie Twórców nalewek.

Konkurs Najlepszy smak Lubelszczyzny 2017

Lubelszczyzna w Unii Europejskiej to region bardzo piękny i egzotyczny, położony na wschodnich krańcach Polski, kraina od stuleci pozostająca na styku kultury Zachodu i Wschodu, łącząca tradycje katolickie, prawosławne, judaistyczne, ale także znacznie bardziej orientalne – greckie, ormiańskie, tatarskie. Stolica Lubelszczyzny – Lublin, to jedno z najważniejszych w Polsce miast o wspaniałej historii i kosmopolitycznym charakterze. Kultura całego regionu jest jego prawdziwym skarbem narodowym. Jest to niezwykle wielobarwna mozaika, która czerpie ze źródeł etnicznych Lubelszczyzny sprzed setek lat, z obyczajów przodków, którzy przybywali tu z różnych stron Europy oraz dawnej wielokulturowej i wielonarodowej Rzeczypospolitej. Konkurs „Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2017” ma pomóc wyłonić te produkty, które powinny być szczególnie eksponowane na mapie regionu. Chcemy ich twórcom wynagrodzić ich cierpliwość, pracowitość, przywiązanie do regionu i tradycji oraz dbanie o zachowanie najwyższej jakości wytwarzanych produktów. Pragniemy, by przyznane tytuły „Najlepszy Smak Lubelszczyzny – 2017” były dla twórców produktów regionalnych powodem do dumy, a także przyczynkiem dla wzrostu sprzedaży tych produktów. Najważniejsze, żeby znalazły się w spiżarniach lubelskich restauracji, będąc podstawą lokalnej, sezonowej kuchni – tak cenionej przez turystów. Uwaga, program może zmienić się na lepsze!

(Informacje o programie: Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku, kom. +48 515 267 177, mail: waldemar.sulisz@gmail.com)


Partnerami strategicznymi 9 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie są Województwo Lubelskie i Miasto Lublin – dziękujemy! Cieszymy się, że nasz festiwal jest przykładem wzorcowej współpracy pomiędzy Marszałkiem Sławomirem Sosnowskim i Prezydentem Krzysztofem Żukiem w finansowaniu festiwalu. Specjalne podziękowania dla Dariusza Donicy, dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Anny Augustyniak, sekretarz Województwa Lubelskiego, Krzysztofa Komorskiego, Wiceprezydenta Miasta Lublin, Anny Pajdosz, z-cy dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin i Michała Karapudy, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.

Mamy Patronat