megi

Charyzmatyczna kontrabasistka Megitza, Stasiu Rzadkosz, akordeonista i wokalista z Zakopanego oraz Marcin Leśniak – wokalista, gitarzysta, skrzypek z USA, zagrają w sobotę 10 września na placu Po Farze. 

Megitza sama w wieku 16 lat opuściła swoją górską wioskę w pobliżu Zakopanego i wyjechała do Ameryki. Pragnienie młodzieńczej wolności, ambicja, charyzma i góralska siła, pomogły jej zbudować karierę kiedyś w USA, a teraz w Europie.

Śpiewa i gra na kontrabasie. W USA zagrała setki koncertów. Do Europy przeprowadziła się w 2012 roku, kiedy to została zaproszona na dwa prestiżowe festiwale: Montreux Jazz Festival w Szwajcarii oraz Jazz Fest Wien w Austrii. Megitza do tej pory wydała 7 albumów studyjnych, najnowszy to „Happy Metal” (2016), który powstał w formacji Megitza Trio, półfinalistów Mam Talent, zdobywców ‚złotego guzika” od Agnieszki Chylinskiej.

Megitza Trio szybko zyskuje popularność w Polsce dzięki ich oryginalnemu brzmieniu. Stworzyli nowy gatunek muzyczny o nazwie ‚happy metal’ – czyli tradycyjne instrumenty oraz elektroniczne loopery i bębny, efekt to trans-folkowe brzmienie inspirowane nowoczesnymi gatunkami muzycznymi.

Mają tyle energii co Gipsy Kings, melancholii co Ewa Demarczyk, czadu co Goran Bregović. W Lublinie zagrają przez Bubliczkami, w sobotę 10 września o 19. Ważne występy: Park Milenijny w Chicago – Jay Pritzker Pavilion, Chicago World Music Festival, Old Town School of Folk Music, Chicago Folk and Roots Festival, Lotus World Music and Arts Festival, Chicago SummerDance Festival, and Taste of Chicago, Copernicus Theater. Megitza jest uważana za wpływową artystkę reprezentującą Polonię za granicą, pierwsze koncerty w Polsce – lato 2012 roku (Poznań, Szczecin, Zakopane, Kraków, Warszawa i inne).

 

Oprócz Megitzy w skład trio wchodzą: Stasiu Rzadkosz, akordeonista i wokalista z Zakopanego oraz Marcin Leśniak – wokalista – skrzypek – gitarzysta, urodzony w USA, pochodzący z góralskiej rodziny wybitnych muzyków z Kościeliska, założycieli zespołu „Goranie” w Chicago.