Leica-new-M-D-Typ262-Camera-no-LCD-Classic-and-Extraordinary

Warsztaty z firmą Leica to prawdziwy fotograficzny cymes. W tym roku fotografia obchodzi 177 urodziny! Razem z Piotrem Markiem z Leica Store będziemy fotografować Światło, które mieszka w bramie 10 minut. 

Louis Daguerre

Jeden z pierwszych dagerotypów…

Na warsztacie legendarne aparaty. Leica M-D (Typ 262) to kolejny dalmierz serii M. Razem z Leiką M i M-P (typ 240), Leiką M (typ 262), oraz Monochromem (typ 246) tworzą 5 modelową rodzinę M.

Leica M-D t­o pierwszy seryjnie produkowany aparat cyfrowy bez ekranu LCD. Tylna ścianka zawiera natomiast pokrętło wyboru czułości ISO. Tak jak to ma miejsce w analogowym modelach. Tam notujemy czułość kliszy włożonej do aparatu. Tutaj decydujemy o niej takim samym prostym pokrętłem. Już nie możemy się doczekać.

Hartwig4600

Jedna z najsłynniejszych fotografii Edwarda Hartwiga

Z dedykacją dla Edwarda Hartwiga

Najważniejsze jest światło – tłumaczył Edward Hartwig, legenda polskiej fotografii. Tak, jak Józef Czechowicz rozsławił Lublin “Poematem o mieście Lublinie”, tak Edward Hartwig pokazał na zdjęciach mistykę miasta. U obu – pojawiają się wspólne miejsca. Jednym z nich jest Wieża Trynitarska, zwana także Bramą Trynitarską.

Wędrowiec z “Poematu o Mieście Lublinie” zaczyna portretować Lublin gdzieś u szczytu Czechówki. Ogląda panoramę miasta z Wieżą Trynitarską i pisze: “Na wieży furgotał blaszany kogucik/ na drugiej – zegar nucił”. Zagląda na Dominikańską, z zaułków Starego Miasta widzi blaszany kogucik. Symbol miasta. Nawet jak zejdzie ulicą Zamkową na ulicę Szeroką i przedmieściem podąży w daleki świat, kiedy się obejrzy – księżyc wydobędzie z mroku zarys Wieży.

Edward Hartwig jedno ze swoich najlepszych zdjęć zrobił w Wieży Trynitarskiej. Najpierw na Starym Mieście spotkał dwie Cyganki i poprosił, żeby następnego dnia o 10 przyszły pod Wieżę. Zrobił zdjęcie, na którym Cyganki w przejściu Bramy Trynitarskiej oświetla niezwykłe, teatralne światło. – Światło mieszkało w bramie tylko 10 minut i właśnie wtedy trzeba było zrobić zdjęcie – wspominał Edward Hartwig.

Wraz z Piotrem Markiem będziemy bramy Starego Miasta fotografować, czekając na światło.

Czas i miejsce

Jak zwykle spotykamy się w gościnnych progach Galerii Sztuki Sztuki Sceny Plastycznej KUL na Starym Mieście. Od piątku do niedzieli 9-11 września od 12 do 18 – zapraszamy. Zapisy na warsztaty w piątek 9 września o 12 – na miejscu.

Będziemy pracować z następującymi aparatami: Leica Q, M240, Monochrom, Leica T, Leica SL.