EFS 2015 (446)

Europejski Festiwal Smaku to nie tylko muzyka i jedzenie. To również szeroka gama wydarzeń kulturalnych, wystaw i pokazów. Oto najważniejsze z nich.

Collage_Fotor

„Orient w polskim malarstwie i literaturze XIX wieku” ma na celu ukazanie wpływów kultury orientalnej na polską literaturę, sztuki piękne i obyczajowość. Zaprezentowane zostaną obrazy inspirowane podróżami i pobytami polskich malarzy na Bliskim Wschodzie, kobierce ormiańskie i grafika. Pokazane zostaną tomiki poezji, m.in. Mickiewicz, Słowackiego czy Pola, literatura podróżnicza, przekład z Biblii oraz fragmenty tekstu „Sur les chevaux Orientaux…” W. Rrzewuskiego z jego rysunkami, oraz różnego typu wspomnienia – drukowane cyklicznie w polskich periodykach, często zaopatrzone w piękne drzeworyty – jako efekt wycieczek odbywanych na Bliski Wschód i Kresy oraz pielgrzymek do Ziemi Świętej. Przywołani będą legendarni miłośnicy i hodowcy koni arabskich: Emir Rzewuski i hr. Juliusz Dzieduszycki. Kopie dziewiętnastowiecznych map przybliżą zwiedzającej publiczności terytoria określane mianem Bliskiego Wschodu, obejmujące w najszerszym zakresie kraje południowo – zachodniej Azji i północno – wschodniej Afryki, z których większość w XIX wieku znajdowała się w obrębie Imperium Osmańskiego.

wodo

Gagik Parsamian, Wodospad kwiatów. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Plastycznych w Erewaniu pod kierunkiem profesora Ara Biekariana. W latach 1991 – 1994 był dyrektorem Muzeum Narodowego Armenii, oddział w Eczmiadzynie. Od 1983 roku bierze udział w wystawach, zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Jego prace wystawiane były m.in. w Erewaniu, Tbillisi, Moskwie, Belgradzie, Paryżu, Roen, Zurichu. Wystawa w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur będzie największą prezentacją prac artysty w Polsce, otworzy ją Mr Edgar Ghazaryan, Ambassador of the Republic of Armenia to Poland.

owik13-large

Oganes Kazarian ”Owik”, Oratorium dla Armenii. Urodzony w 1954 r. w Armenii. W 1981 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Erewaniu, wydział malarstwa i scenografii. W roku następnym objął stanowisko dyrektora Szkoły Artystycznej. Do trzęsienia ziemi w roku 1988 był prezesem Komisji Artystycznej w Leninakanie. W roku 1989 tworzył w Domu Pracy Twórczej na Krymie, który to pobyt zaowocował powstaniem cyklu 60 obrazów, które po raz pierwszy pokazane zostały na wystawie w Erewaniu w rocznicę trzęsienia ziemi. Teraz wystawę o ogromnym ładunku emocjonalnym zobaczymy w Muzeum Lubelskim.

Moda

pokaz2

Lilit Melikian, Pokaz mody na Zamku Lubelskim. Najsłynniejsza ormiańska projektantka mody pokaże wspaniałe kostiumy, nawiązujące do narodowego stroju Armenii. Jej pokazy w całej Europie zachwycają orientalnym klimatem, światłem, muzyką. Pokaz dedykowany jest osobie Jakuba Paschalisa, polskiego Ormianina, który wytwarzał pasy kontuszowe, będące niezbędnym dodatkiem oraz największą ozdobą stroju narodowego polskiego szlachcica.

Fotografia

Szymon Szymonowic, Ormiańskie sielanki. Wystawa ambrotypów, dedykowana wybitnemu poecie związanemu z Lublinem, który był polskim Ormianinem. Sceny z poematu Sielanki
inscenizowane były w Lublinie. Wystawa w cyklu 700 lat Lublina.

Tomasz Bosiacki Bosek, Czesia. Niezwykły projekt lubelskiego fotografa, pokazujący codzienne życie jego Matki. Wspaniały poemat o miłości pokazany na monochromatycznej fotografii.

Warsztaty foto z Leicą. Temat: 7 lat Lublina. Już po raz czwarty w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL spotkają się pasjonaci szlachetnej fotografii i Lublina. W tym roku będą fotografować 7 wieków energii Miasta. Warsztaty w cyklu 700 lat Lublina.

Teatr i literatura

Szymon Szymonowic w Salonie Literackim. Literackim bohaterem festiwalu jest lubelski poeta Szymon Szymonowic. Urodzony 24 października 1558 we Lwowie, zmarł 5 maja 1629 w Czernięcinie koło Turobina. Polski humanista i poeta okresu renesansu, pochodzenia ormiańskiego. Stworzył polską nazwę gatunku – sielanka. Sceny Sielankowe pokaże Stacja Teatr, wiejski teatr z Konopnicy.

Stacja Teatr Konopnica, Opis obyczajów według ks. Jędrzeja Kitowicza. Wyborny tekst Kitowicza w wykonaniu Stacji Teatr oraz zaproszonych gości. Nawiązanie do legendarnego przedstawienia w krakowskim Teatrze STU, które spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności. Opis obyczajów kusi swoją mądrością, pięknością i śmiesznością. Jest w nim gorycz, śmiech, przerażenie, ból, czułość, głupota, niedorzeczność, mądrość, tkliwość; bo to wszystko toczy ze sobą nieustanny bój. W Polsce wczoraj i dziś.