lili

Lilit Meliqyan, jedna z najciekawszych projektantek mody w Europie pokaże swoją najnowszą kolekcję na 8 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku. W roli modelek piękne kobiety z Lublina i Armenii. Będą zaskoczenia.

lina3


 


To będzie bardzo niekonwencjonalny pokaz. – Uciekamy od rutyny na rzecz spotkania. Lilit zakochała się w tradycyjnym stroju ormiańskim, słynącym z bogatego ornamentu i symboliki – mówi Małgorzata Sulisz, kurator strefy sztuki na Europejskim Festiwalu Smaku. Wśród modelek, prezentujących ubrania Lilith będzie Agnieszka Makłowicz, żona Roberta Makłowicza, Gościa Specjalnego Europejskiego Festiwalu Smaku. – Z radością przyjmuję zaproszenie na „wybieg” – mówi Anna Augustyniak, Sekretarz Województwa Lubelskiego. – To jest świetna propozycja. Zgadzam się – dodaje Iwona Ewa Haponiuk, z-ca dyr. Wydziału Sportu i Turystyki UM w Lublinie. – Przyjmuję zaproszenie – mówi Kinga Hendzel z Radia Lublin. – Dziękuję, ale fajnie – komentuje Aneta Kuroń, jej mąż Jasiek wystąpi na Scenie Smaku. – Już trenuję krok na wybiegu – dodaje Izabela Borowska-Violante. – Kolekcję Lilit będą prezentować także piękne ormiańskie dziewczyny, mieszkające w Lublinie – mówi Liana Makhsudyan, która także pojawi się na wybiegu.

torebka

Lilit Meliqyan urodziła się 24 czerwca 1975 roku w Erewaniu. Od 2004 r jest wykładowcą na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Abovyana, na wydziale Dekoracji- Sztuki Użytkowej, sama też była absolwentką tego że wydziału. Od 1998 r jest członkiem Stowarzyszenia Disighnerów Republiki Armenia. Od 2011 r. jest członkiem Stowarzyszenia Malarzy Armenii. Od 2002 r. jest kierownikiem centrum Kulturalnego Teryan.

lina

Lilith zajmuje się odnawianiem ormiańskich tradycyjnych strojów, szuka wszelkich śladów w źródłach historycznych, bada każdy związany z tym wątek, by móc rzetelnie odrestaurować wizerunki tak pięknych i bogatych w kolory i wzory strojów ludowych. W rezultacie tych badań i prac Centrum stworzyło stroje, pochodzące z 8 rejonów Historycznej Armenii dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Kolekcje te cieszą się dużą popularnością na renomowanych pokazach w różnych krajach, ponieważ pokazują nie tylko piękne wzornictwo, ale tez niosą ze sobą kawałek historii.

arme 3

W 2015 roku Lilit Meliqyan razem z Centrum Kultury Teryan zastrzegli markę Taraz&Art, pod którą stworzyli kolekcje ubrań nowoczesnych, na podstawie wzornictwa dywanów ormiańskich, wystawionych eksponatów muzealnych na całym świecie, między innym w Warszawie. Wzorowali się także na symbolice słynnych ormiańskich kamieni – Krzyży. Symbolika detali nawiązuje do  ornamentów, pochodzących z różnych źródeł historycznych o Armenii, zebranych z całego świata.

Zobaczcie kolekcję Artystki.