Armenia

Tegoroczna edycja poświęcona jest wielkiej kulturze Armenii i organizujemy ją we współpracy z Ambasadą Armenii w Polsce. W budowie programu tegorocznej edycji uczestniczy Mr Edgar Ghazaryan, Ambassador of the Republic of Armenia to Poland, który wizytował zeszłoroczną edycję festiwalu. Edycja Armenia 2016 jest dla miasta Lublin niezwykle istotna. Ormianie mieszkali w Lublinie, w nieodległym Zamościu zachowała się ulica Ormiańska, ormiańskie domy. Wprawdzie nie ma już świątyni, ale miasta strzeże Ormiańska Madonna. Warto dodać, że w Lublinie i Zamościu żyje duża społeczność ormiańska. Kuchnia ormiańska jest częścią wielokulturowej kuchni Lubelszczyzny.

Armenia to pierwszy kraj na świecie, który przyjął chrześcijaństwo jako swoją religię państwową i narodową. Ormianie uczynili to w roku 301, czyli 12 lat wcześniej niż cesarz rzymski w Mediolanie. Od tego czasu aż do dziś, chronią swoją wiarę i kulturę. Dzisiejsza Armenia to przepiękny kraj, zachwycający swoją przyrodą, wysokogórskimi krajobrazami, wielowiekowymi zabytkami i gościnnością.

Magiczna wyprawa do Armenii i na Lubelszczyznę

Chcemy, żeby VIII Europejski Festiwalu Smaku edycja Armenia – stał się dla gości z Polski i Europy magiczną wyprawą do Armenii. A wydarzenia festiwalowe były duchowym przewodnikiem po kulturze Armenii. Siłą i energią festiwalu jest muzyka. W 2014 (edycja Węgry) na koncercie legendarnej grupy Omega było 23 tysiące ludzi, w 2015 (edycja Gruzja) na koncercie Katie Melua na Arenie Lublin było 11 tysięcy ludzi. To przekłada się na wysoką frekwencję, dwie ostatnie edycje odwiedziło po 100 tysięcy ludzi. Festiwal składa się ze strefy koncertów, strefy kultury, strefy duchowej i strefy smaku, prezentującej dziedzictwo kulinarne różnych narodów. Mamy rekomendację Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, który potwierdza silną markę festiwalu.

Zobacz film z ubiegłorocznej edycji

Strefa kultury to spektakle teatralne, wystawy sztuki, salon literacki. Oraz warsztaty fotograficzne. Strefa duchowa to cykl spotkań dwóch Ambon w klasztorze Dominikanów. Według tradycji tu miały odbywać się dysputy z innowiercami w duchu dialogu a nie przemocy. Dziś spotykają się tu przedstawiciele różnych wyznań, by podczas festiwalu rozmawiać o smaku Krzyża. W tym roku na jednej z ambon stanie duchowny kościoła ormiańskiego. Zresztą w Lublinie zachowała się mała ormiańska świątynia.