To jedno z najważniejszych wydarzeń Europejskiego Festiwalu Smaku. Takiej uważności, takiego skupienia, takiej wiary i żarliwości, tak ważnych słów, jakie podają podczas debaty, coraz bardziej w dzisiejszych czasach nam potrzeba. Debatę: Krzyż u ewangelików i u chrześcijan wschodnich poprowadzi o. Tomasz Dostatni.

 

W Bazylice Dominikanów znajduje się niezwykły obraz Madonny z gruszką. Ta „owocowa Madonna” i Europejski Festiwal Smaku to piękny i ważny splot…

W tym roku o. Tomasz Dostatni do rozmowy zaprosił ks. Michała Jabłońskiego, proboszcza parafii ewangelicko – reformowanej w Warszawie i ks. Stefanaa Batruch proboszcza parafii greckokatolickiej w Lublinie. Przedstawiamy uczestników Debaty Dwóch Ambon.

Ks. Michał Jabłoński. Urodził się w 13 lutego 1967 r, studia teologiczne odbył w Warszawie i w Szkocji. Został ordynowany duchownym Kościoła ewangelicko-reformowanego 15 maja 1995 r. Dotychczas pełnił służbę duszpasterską jako administrator parafii ewangelicko-reformowanej w Pstrążnie, Strzelinie i Warszawie oraz duszpasterz młodzieży Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce. Jeden z najodważniejszych duchownych w Polsce. – Księża w kościele często tylko… udają księży. Natomiast poza kościołem, gdy zdejmują befki czy koloratkę, i gdy nie narzucają sobie, mówiąc metaforycznie, „butów pastorskich” (i „chodzą boso i w szortach”), to wtedy może nastąpić upadek – mówi w jednym z wywiadów

Ks. Stefan Batruch. Zainicjował spotkania na granicy polsko-ukraińskiej pod nazwą „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa”, które cieszą się ogromną popularnością i uzyskały liczne wyróżnienia i nagrody, między innymi Srebrny Krzyż Prezydenta Polski i Medal Prezydenta. – Ja coraz bardziej zauważam potrzebę dzielenia się bogactwem duchowości wschodniej i tradycji. Co więcej – widzę, że rzymscy katolicy chcą naprawdę poznać to doświadczenie. Odkrywam coraz bardziej, jak wielkim darem jest jedność Kościoła w jego różnorodności. Oczywiście życie tym darem i pomnażanie go wymaga wysiłku, a czasami jest związane z cierpieniem. Ale prawdopodobnie tak jest z każdym darem – mówi ks. Stefan.

Tomasz Dostatni OP. Urodził się 17 września 1964 w Poznaniu. Dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz uczęszczał na wykłady z literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1990-1995 mieszkał w Pradze, gdzie pełnił funkcje mistrza nowicjatu, proboszcza Polskiej Parafii Personalnej, korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Założył tam Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej. W latach 1995-2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W Drodze” w Poznaniu. prezes fundacji „Ponad granicami”. Autor wielu książek, m. in. „Zza bramy klasztoru”, „Przekraczać mury”, „Złota 9”, „Duchowe wędrowanie”. Ostatnio opracował książkę „Kultura – Kościół. Kościół na łamach paryskiej «Kultury» w latach 1946 – 2000”. Mieszka w Lublinie.

Warto przypomnieć słowa ojca Tomasz o duchowym wymiarze naszego festiwalu: Jedzenie jest zaspokajaniem głodu, ale też może być ucztą, zabawą, świętem. Przez jedzenie, przy stole spotykamy się z innymi, także z Bogiem. Abraham, który siedząc pod dębami Mamre, u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia, dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Stanęli przed nim. Przyjął ich w gościnę. Nie wiedząc samego Boga przyjął pod swój dach. Scenę tę wymalował Andrej Rublow, Trójca Święta. I taki jest kontekst naszego przysłowia: gość w domu, Bóg w domu. Na tegorocznym festiwalu Smaku w Lublinie, doświadczając smaków kulinarnych pamiętajmy, aby nie tylko smakować życie, ale i doświadczać ducha, który jest w nas poprzez smak metafizyczny, nadprzyrodzony.


Debata Dwóch Ambon: Krzyż u ewangelików i u chrześcijan wschodnich. Prowadzenie o. Tomasz Dostatni, sobota 9 września, godz. 18.45, Lublin ul. Złota 9 Bazylika Dominikanów Stare Miasto, Zapraszają: Fundacja Ponad Granicami. Europejski Festiwal Smaku. Klasztor Dominikanów.