Grał przed grupą URIAH HEEP. Grał supporty i własne koncerty przed zespołami: MOTÖRHEAD, NAZARETH i DEEP PURPLE. W Lublinie zagra na finał festiwalu. Wśród największych przebojów jest także włoska wersja przeboju Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

Thomas Grotto to człowiek pełen pasji, wigoru i optymizmu. Pochodzi z Bolzano, ze słonecznej Italii. W Polsce mieszka od 2004 roku. Jest niezwykle żywiołowy, pełen temperamentu – jak na Włocha przystało. Muzyką inspirowała go od najmłodszych lat. Swój pierwszy koncert – jako perkusista zagrał z zespołem FELINE MELINDA (Speed Metal) w wieku 12 lat.

Jego przygoda z tą grupą trwała od 1983 do 1990 roku. Wiele w tym czasie koncertowali – we Włoszech, w Austrii, Niemczech. Nagrali wspólnie jedną płytę. Feline Melinda zagrała support min. przed grupą URIAH HEEP. Z biegiem czasu Thomas poczuł , że potrzebuje czegoś innego i tak w roku 1990 swoją perkusję przeniósł do zespołu SKRATCH (rock). Grał tam przez 8 lat. Nagrał z zespołem jedną płytę. Jednocześnie realizował drugi projekt, tym razem jako wokalista z grupą PAGINE GIALLE. 10 lat śpiewał covery, szkolił swój głos i umiejętności perkusyjne. Ostatecznie w 2000 roku zrezygnował z tych dwóch grup na rzecz mocno rockowego zespołu SKANNERS. Znowu wyruszył w trasę po Europie grając koncerty własne i supporty przed takimi zespołami jak: MOTÖRHEAD, TWISTED SISTER, GIRLSCHOOL, VANADIUM, MANOWAR, R.J.DIO, HELLOWEEN, SAXON, BLIND PETITION, NAZARETH, EXTREMA, SADIST, INSIDIA, DEEP PURPLE, THIN LIZZY.

Los postanowił że w 2004 roku, w listopadzie zagrał ostatni koncert ze Skanners. Serce Thomasa już mieszkało w Polsce. Kolejne jego hobby to taniec. I tak długowłosy, pełen tatuaży rockmen z zapałem oddaje się swej trzeciej po perkusji i śpiewaniu pasji – uczy salsy, bachaty, merenque. Sam brał lekcje nie byle gdzie – we Włoszech, Kolumbii i na Dominikanie. Jego nauczycielami byli min.: Al „Liquid Silver” Espinoza i Edie „The salsa freak”, Roly Maden i Barbara Jimenez, Esmil Diaz, Albertico Calderon. Latynoskie rytmy zawładnęły nim na tyle, iż zaczął śpiewać w gorących karaibskich klimatach. Realizując się jako perkusista rockowy równocześnie rozpoczął pracę we włoskich dyskotekach jako dj latino. Podczas swoich podróży do Ameryki Południowej poznał wielu artystów, którzy wciągnęli go w tajniki muzyki karaibskiej. Śpiew, taniec i muzyka to właśnie jest to, w czym Thomas się realizuje i czego w życiu szukał. Niecodzienne połączenie rockowej perkusji i gorących latynoskich rytmów czyni z Thomasa osobę niezwykle barwną. Zostało to zauważone i docenione w Polsce. Pani Elżbieta Zapędowska po warsztatach wokalnych stwierdziła, że Thomas to najlepszy męski głos w Polsce.

W 2006 roku wziął udział w „Szansie na sukces”. Został wyróżniony, śpiewał w finale w Sali Kongresowej w Warszawie. Tu zajął trzecie miejsce i otrzymał mnóstwo pochwał. Konsekwencją udziału w „Szansie na sukces” było zaproszenie na tournee razem z Patrycją Markowską.W 2007 roku ponownie zaśpiewał w „Szansie na sukces” piosenki z repertuaru Tomka Lipińskiego. Razem z sukcesami wokalnymi rozwijał się również jako perkusista w rockowym zespole Banda Puchatka (2005 – 2007). Nagrał wspólnie z nimi demo, płytę i zwiedził Polskę podczas licznych koncertów. Grał z Bandą supporty przed: Dżem, Lady Pank, Perfect, Kobranocka, Kult, Doda, Ivan i Delfin, Kombii, Mech, Partrycja Markowska, Natalia Kukulska, Norbi, DeMono, Maanam, Stan Borys, Stachursky, Ich Troje. Z powodzeniem prowadzi szkołę tańca, którą miał okazję pokazać w TV Polonia. W 2007 rozpoczął współpracę z grungowym zespołem „ Soulbox” z Koszalina. Z powodzeniem koncertują po całej Polsce. W 2009 roku stanęli do bitwy na „ Łodźstoku”, gdzie doszli do półfinału. Początek roku 2010 zespół poświęcił na nagranie płyty. Thomas w 2010 roku postanowił znowu zaprezentować się w mediach, aby pokazać jakie efekty przyniosła ciężka praca nad doskonaleniem głosu i umiejętności perkusyjnych.

Wziął udział w castingu do programu „ Śpiewaj w walcz” i znalazł się w finałowej dwudziestce ! Kolejny udział w „ Szansie na sukces” ze Skaldami w marcu 2010 roku okazał się wielkim sukcesem. Thomas wygrał program i wziął udział w koncercie Laureatów w Sali Kongresowej w Warszawie. Tu spotkało go kolejne ogromne wyróżnienie – zajął II miejsce. Thomas w dalszym ciągu poszukuje nowych wyzwań aby móc cieszyć publiczność swoimi gustami muzycznymi. Mimo tak krótkiego stażu w Polsce wiele osiągnął i zyskał wielu fanów.

www.thomasgrotto.eu

Io senza lei
come, come vivrò
non vive un fiore senza sole. Chi dice che un uomo
No, non s’illude mai
Non ha visto questi occhi miei.

Io senza lei
cosa, cosa farò
cos’è la vita senza amore. Chi dice che una donna no, non si piange mai non conosce,
non conosce lei.

Guardo questa casa,
la sua stanza,
questa vita vuota senza di lei e dovunque guardo vedo
lei, lei, lei…

Perchè io senza lei
sai, non vivo più
e non potro piu amare.